AĞIR ÇELİK YAPILAR

Uygulama alanı en geniş olan Çelik konstrüksiyon yöntemlerden biri olan Ağır Çelik yapılar, Avrupa’da 1800’lerin başından beri kullanılmaktadır. Ancak ülkemiz de 1990’larda uygulama alanı bulabilmiştir. Birçok detay ve yüzey ıslahına imkan verdiği için uygulama ve kullanım alanı çok geniştir. 

Geniş yerleşim alanı, uzun yapı yüksekliği ihtiyaçlarınız için sınırsız alternatifler sunan ön üretimli çelik yapılar; konforlu, dayanıklı, güvenli, sağlam, uzun ömürlü ve esnek boyutlara uygun formda tasarlanabilmesi amacıyla tercih edilir. Ön üretimli olan binaların imalat ve montaj süreleri oldukça kısa olup, tüm bileşenleri ile sökülerek farklı alanlarda tekrar tekrar kullanıma uygundur. Kullanışlı olmasının yanı sıra çok daha kolay temin edilebilir olması da bu yapıları bir adım öne taşıyor. 

Bir yapıda kullanılacak olan malzeme kalitesi, o yapının standartlarını ve ömrünü de bir üst seviyeye taşıyacaktır. Bu süreçte önemli olan detay ise uygun rakamlar ile çok daha kaliteli yapı malzemelerini bir araya getirebilmek ve ortaya çıkacak olan yapıyı çok daha sağlıklı bir şekilde sunabilmektir. Ağır Çelik günümüzde en çok hafif çelik yapılar ile karşılaştırılıyor.

Ağır Çelik ve Hafif Çelik Arasındaki Farklar Nelerdir?

- Ağır çelik, hafif çelik yapılara nazaran çok daha maliyetlidir ancak ürün temini çok daha kolaydır. Daha düşük bütçeler ile daha kaliteli bir çatı sistemi yaratmak istiyorsanız eğer hafif çelik tercihinde bulunabilirsiniz. 
- Hafif çelikten imal edilen panellerin içinde hafif çelik profiller sık aralıklarla bulunduğundan dolayı ileriye dönük tadilatlarda taşıyıcı sistem zarar görmektedir. Bundan dolayı isteğe bağlı tadilat yapılamamaktadır. 
- Yüksek dayanımı nedeni ile agir çeliğin öz ağırlığının taşıdığı yükün, yararlı yüke oranı çok küçüktür. 
- Hafif çelik sistemleri ağır yük taşıyamayacaklarından dolayı ağır cephe kaplama malzemeleri kullanılmamaktadır. Ağır çelik sistemlerin yük taşıma kapasitelerinin fazla olmasından dolayı cephe kaplama ve yalıtım malzemeleri seçiminde size özgürlük tanır. 
- Hafif Çelik sistemlerde yük taşıma kapasitesinin az olmasından dolayı döşemelerde hafif malzemeler kullanılır. Bu nedenle ses yalıtımı Ağır Çelik sistemlerde, betonarme yapılardaki sağlamlığa ve ses yalıtımına sahip olabilirsiniz. 

Ağır çelik yapıları tercih etmeniz için de çok fazla neden var ve dilerseniz bu nedenlere de hep birlikte göz atalım;

Neden Ağır Çelik Tercih Edilmeli?

- Çok fazla yük taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Betonarme yapılar ile kıyaslandığında 10 kat daha fazla yük taşıyabilmektedir. 
- Deprem riski göz önünde bulundurulduğu takdirde ağır çelik yapılar yine betonarmeye nazaran çok daha dayanıklıdır. 
- Ağır çelik üretimi fabrika ortamında gerçekleştirildiği için olumsuz hava koşullarından etkilenmez. 
- Esnek yapısı sayesinde çok fazla şekil değiştirebilir. Tasarım özgürlüğü ile birlikte betonarmeyi bir kez daha geride bırakmayı başaran ağır çelik yapılar, bu bağlamda da dikkatleri üzerine çekiyor. 

Sağladığı birçok avantaj sayesinde son dönemde daha popüler hale gelen ağır çelik yapılar, birçok farklı alanda değerlendirilebiliyor ve bu alanların her geçen gün genişlemesi de sağlanan faydayı belli oranda arttırıyor. 
Ağır çelik sistemi ile hangar, fabrika, atölye, hastane, okul, köprü, sosyal yapılar, devlet binaları gibi yapılar inşa ediyoruz.

 

ağır çelik konstrüksiyon proev ile ilgili görsel sonucu

TÜRKİYE'NİN KONTEYNER MARKASI PROEV İLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN;

0216 484 57 01 - 0216 484 57 02